Oh, forgot to post:
Grocery shopping was a success. I try not to splurge on sweets and stuff, but sometimes a deal is good enough, when I know I can stretch what I get across a long enough while to be worth it, or save it for the occasional special treat. Last time I was there I found a bag of Fuze raspberry tea sweetener (good for 3 gallons) for a buck, cuz it had a hole in it and was in a ziploc. I think they were $3 or $4 each for the undamaged ones, and that was probably a discount, too, but too rich for me. Turned out to be good stuff to add to my regular suntea for a little change up. This time I found them clearing out both raspberry and southern-style Fuze bags (same size as before) for 79 cents each, so I got six of each kind. Was a little disheartened when at the register the cashier said that on the 14th, for their 14th anniversary, they had had them for only *14* cents each. Wish I'd known, but I guess I missed it--they didnt' send out an email notice for that sale (I get weekly specials emails from them, though). For that, I would have ridden down there by pedal bike. :lol: I dunno what these bags cost normally, but it was a good bargain for me.
Then I found a couple big cans of tomatoes, whcih I like better than the fresh ones cuz these have more flavor than anything I find locally, even when there's nothing added to them. $1.50 for one gallon-sized can cuz it was dented, and $2.49 for the other. I think they call them "No. 10" size cans. Get these in little 10oz or less cans and they can cost this much or more, and this size can is like 10 times that size! Just freeze or refrigerate what you don't use immediately, and it's a huge savings.
I also like sesame oil in a fair number of dishes, especially things wtih ramen or when i make certain chicken and rice dishes, etc. But it is expensive, so I don't make those versions very often. They had the brand I like best (Dynasty) in the big bottle for only $2.49 each, so I got four; they'll last me quite a while even if I use it generously. I'd've gotten lots more but like any nut/seed oil, it can go rancid and then it's useless.
At Safeway, it's like $7-8 a bottle even on the very best sales, and usually closer to $10-11! So you see why I don't get it very often.
They had corn on the cob still unshucked for $4 a box of 48 ears. That's a good deal; locally it's nearly a dollar an ear sometimes, maybe half that if I'm lucky. So I don't get fresh corn, pretty much ever, even though I love corn on the cob. The fun part is shucking it, especially with dogs around. They dont' even seem to know why they like playing with the bits, but they want in on the action when they see you tearing the leaves off, so I toss them the leaves/silk/stems as I shuck, and they have great fun with them. Hachi was rolling in the pile on the back porch, crawling under the stuff as i tossed it there, and having a ball.



Then there's these cheap pre-made frozen burritos, just need reheating (though they taste a lot better if you fry them up, I usually just microwave them at work for quick cheap lunches). Sometimes they ahve them real cheap, like 10 or 20 cents each, this time they were 25 cents each for the small ones, and 33 cents for the bigger fancier ones, so I bought almost 50 of the small ones and a couple dozen of the bigger ones, which should just about last me till my next big shopping trip down there. Safewy carries one fo the same brands, the bigger ones, for about $1.25 each. Not worth it at that price, but at 3/$1, definitely.
Grocery shopping was a success. I try not to splurge on sweets and stuff, but sometimes a deal is good enough, when I know I can stretch what I get across a long enough while to be worth it, or save it for the occasional special treat. Last time I was there I found a bag of Fuze raspberry tea sweetener (good for 3 gallons) for a buck, cuz it had a hole in it and was in a ziploc. I think they were $3 or $4 each for the undamaged ones, and that was probably a discount, too, but too rich for me. Turned out to be good stuff to add to my regular suntea for a little change up. This time I found them clearing out both raspberry and southern-style Fuze bags (same size as before) for 79 cents each, so I got six of each kind. Was a little disheartened when at the register the cashier said that on the 14th, for their 14th anniversary, they had had them for only *14* cents each. Wish I'd known, but I guess I missed it--they didnt' send out an email notice for that sale (I get weekly specials emails from them, though). For that, I would have ridden down there by pedal bike. :lol: I dunno what these bags cost normally, but it was a good bargain for me.
Then I found a couple big cans of tomatoes, whcih I like better than the fresh ones cuz these have more flavor than anything I find locally, even when there's nothing added to them. $1.50 for one gallon-sized can cuz it was dented, and $2.49 for the other. I think they call them "No. 10" size cans. Get these in little 10oz or less cans and they can cost this much or more, and this size can is like 10 times that size! Just freeze or refrigerate what you don't use immediately, and it's a huge savings.
I also like sesame oil in a fair number of dishes, especially things wtih ramen or when i make certain chicken and rice dishes, etc. But it is expensive, so I don't make those versions very often. They had the brand I like best (Dynasty) in the big bottle for only $2.49 each, so I got four; they'll last me quite a while even if I use it generously. I'd've gotten lots more but like any nut/seed oil, it can go rancid and then it's useless.
They had corn on the cob still unshucked for $4 a box of 48 ears. That's a good deal; locally it's nearly a dollar an ear sometimes, maybe half that if I'm lucky. So I don't get fresh corn, pretty much ever, even though I love corn on the cob. The fun part is shucking it, especially with dogs around. They dont' even seem to know why they like playing with the bits, but they want in on the action when they see you tearing the leaves off, so I toss them the leaves/silk/stems as I shuck, and they have great fun with them. Hachi was rolling in the pile on the back porch, crawling under the stuff as i tossed it there, and having a ball.



Then there's these cheap pre-made frozen burritos, just need reheating (though they taste a lot better if you fry them up, I usually just microwave them at work for quick cheap lunches). Sometimes they ahve them real cheap, like 10 or 20 cents each, this time they were 25 cents each for the small ones, and 33 cents for the bigger fancier ones, so I bought almost 50 of the small ones and a couple dozen of the bigger ones, which should just about last me till my next big shopping trip down there. Safewy carries one fo the same brands, the bigger ones, for about $1.25 each. Not worth it at that price, but at 3/$1, definitely.